Keistas šis pavadinimas. Kieno jis? Tai Pasvalio krašto muziejuje vykdomos edukacinės programos pavadinimas. ,,Kodėl jis toks?“ – spėliojo Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos mažieji ir vyresniųjų klasių mokiniai, dalyvaudami šios programos renginiuose. Gal todėl, kad meškutė Mika padeda Kalėdų seneliui išdalinti vaikams dovanas? O gal todėl, kad ši edukacinė programa nukelia į senus laikus – prieš šimtą, du šimtus metų, kai Kalėdoms buvo ruošiamasi ir dvaruose?

            Svečiuodamiesi muziejuje, mokiniai ir mokinukai turėjo nudirbti galybę darbų: iškočioti rankšluosčius, iškedenti vilnas, suvyti siūlus ant vytuvų ir į kamuolį, sugrūsti aguonas ir pipirus … Visi juos atliko pirmą kartą. Smagu buvo užtiesti didelį dvaro stalą balta drobine staltiese ir visiems susėsti prie degančių žvakių, įstatytų į grūdų pripiltą geldą, simbolizuojančių keturias Advento savaites. Jauku, įdomu ir naudinga.

            Kurtieji ir neprigirdintieji vaikai prisilietė savo jautriais pirštukais prie spragilo ir norago, kultuvės ir vytuvų bei daugybės kitų daiktų, kurių nei namie, nei mokykloje nebepamatysi. Labai svarbu ir tai, kad išmoko naujų žodžių, kurie papildys jų ne itin gausų žodyną. O svarbiausia, Adventinis  Šv. Kalėdų laukimas tapo prasmingesnis ir suprantamesnis.

            Žavimės puikiais, talentingais edukatoriais – svetingais dvaro šeimininkais, kurie taip subtiliai geba ir mažuosius, ir šiuolaikinį jaunimą prijaukinti prie senųjų mūsų krašto tradicijų.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laimutė Beinarauskienė