Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) mokiniai ir mokytojai dėkingi Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijai „Pagava” už naujus įspūdžius, patirtus sostinėje. Lapkričio 13 d. buvome išvykę į padovanotą mums ekskursiją.

Mažieji iš karto patraukė į Gedimino pilį, o vyresnieji – į Lietuvos banko Pinigų muziejų. Susipažinome su Lietuvos ir pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija. Buvo ne tik įdomu, bet ir smagu, nes muziejus ypatingai modernus, vadinamas draugiškiausiu Vilniaus muziejumi. Mes aktyviai dalyvavome pažinimo procese: patys nusikalėme po suvenyrinę plokštelę, svėrėmės ant specialių svarstyklių, kurios parodė, kiek kainuotume, jei būtume auksiniai, platininiai ar sidabriniai. Su pinigų istorija mums padėjo susipažinti nuostabi gidė Nijolė Butkevičienė.

Po to aplankėme Energetikos ir technikos muziejų, kuris įrengtas buvusioje elektrinėje. Vaikams buvo įdomu lipti pro garo katilus, turbinas, įspūdingus vamzdynus. Muziejuje mokiniai buvo ne tik stebėtojai, bet ir dalyviai, todėl daugelis susidomėjo tiksliaisiais mokslais.

Vėliau lankėmės Lietuvių kalbos instituto Kalbos muziejuje „Lituanistikos židinys”. Mokiniams buvo malonu stebėti nacionalinio dailyraščio konkurso „Rašom!” nugalėtojų darbus, nes ir mūsų mokyklos bendruomenė, vadovaujama direktorės Danutės Kriščiūnienės, jame aktyviai dalyvavo. Įdomu buvo pažvelgti į ant stalo išrikiuotus „Lietuvių kalbos žodyno” dvidešimtį tomų. Muziejuje atkreipė mūsų dėmesį stendas apie lietuvių gestų kalbą. Intrigavo kompiuteriniai kalbos žaidimai bei kalbos žaislai – eksponatai, kurie leidžia kalbą liesti rankomis.

Ekskursijos pabaigoje mūsų laukė Valdovų rūmai. Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LKD) praeitį mums atvėrė Edukacijos ir lankytojų centro vedėjas Gediminas Gendrėnas. Apžiūrėję keturis rūmų aukštus, gavome puikią istorijos pamoką. Gidas mus išmokė praeities kasdienybę pamatyti unikaliuose gobelenuose, leido paliesti rankomis pagal archeologinius radinius atkurtus senovinius batus, prabangias ir paprastas rankines. Pamatėme tai, kas įdomiausia lankytojams ir kas labiausiai padeda suvokti LDK praeitį: sostus, ginklus, karūnas, valdovų kambarius.

Grįžome pavargę, bet kitą rytą atėję į mokyklą mokiniai klausė: Kada vėl keliausime?

Laimutė Beinarauskienė, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos vyr. lietuvių kalbos mokytoja

karolina
Aštuntokė Karolina buvo aktyviausia Pinigų muziejaus dalyvė

stendas
Prie interaktyvaus stendo Pinigų muziejuje

energetika
Energetikos ir technikos muziejuje

dailyrastis
Dešimtokai susidomėję dailyraščio konkursu muziejuje „Lituanistikos židinys”