Vasario 21-ąją, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, grupė Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos mokinių, vadovaujamų direktorės ir surdopedagogės Danutės Kriščiūnienės, pačioje miesto širdyje – Laisvės aikštėje, vykdė akciją – tyrimą: ar žino visuomenė, kokia yra kurčiųjų gimtoji kalba? Akcijos tikslas buvo atkreipti visuomenės dėmesį į šios bendruomenės kalbą, nes daugelis net nesusimąsto, jog šie žmonės yra dvikalbiai: kalbantys savo gimtąja gestų bei lietuvių kalbomis.
Mokiniai: šeštokas Jonas Švalbonas, devintokė Ineta Černeckytė, penktokai Faustas ir Matas Butkevičiai apklausė per šimtą panevėžiečių, kurių jauniausiam – ketveri metukai, vyriausiajam – aštuoniasdešimt. „Daugelis nežinojo, jog tą dieną švenčiama gimtosios kalbos diena, tačiau buvo ir žinančių. O gimtąja kurčiųjų kalba bei noru išmokti lietuvių gestų kalbos daktilę (LGK) ir gestų kalbą ypač domėjosi jaunimas. Jie sakė nežinoję, kad tokia įdomi yra kurčiųjų kalba. Visi pakalbintieji buvo mokomi daktilės, išmoko daktiliuoti savo vardą, pasisveikinti, kiekvienam pašnekovui įteikta po lankstinuką apie mokyklą ir atspausdintą daktilę ,“ – pasakojo D. Kriščiūnienė.
Pasak jos, mokiniai, važiuodami vykdyti šios akcijos, nerimavo ir jautėsi nedrąsiai, tačiau baimės jausmas greitai dingo ir vaikai aktyviai bendravo su praeiviais. Gestų kalbos ir daktilės buvo pamokyti ir Laisvės aikštėje sutikti Panevėžio miesto savivaldybės Užsienio ryšių skyriaus vedėja Vilma Kučytė, Švietimo skyriaus vedėjas Dainius Šipelis, „Panevėžio balso“ korespondentė Raimonda Mikučionytė. „Jei ta diena būtų buvusi ne penktadienis, kada po pamokų visi vyksta į namus, tai vaikai būtų iki vakaro bendravę su praeiviais – taip jiems patiko ši akcija,“ – vaikais žavėjosi direktorė.
Įgavę pasitikėjimo ir drąsos, mokiniai noriai ėjo ir į miesto centre esančias kavinukes, grožio salonus, „trukdė“ kalbų mokymo kursų dalyvius, įvairius specialistus. Aplankė Panevėžio apskrities turizmo informacijos centrą, Inetos mamos p. Alynos Černeckienės saloną „Siluetė“, Kranto gatvėje įsikūrusią rūbų parduotuvę, arbatos ir kavos parduotuvę „Skonis ir kvapas“ bei kitas. Įdomiausia, anot mokinių, buvo tai, kad sutiktieji, tikriausiai manydami, kad bus prašoma paaukoti pinigų, beveik visi tvirtindavę esą labai užsiėmę, skubantys, neturintys laiko, tačiau išgirdę, kad bus kalbama apie kurčiuosius ir gestų kalbą, rasdavo laiko pabendrauti, o pradėję mokytis pagrindinius gestus bei daktiliuoti, pamiršdavo visus reikalus ir prašydavo pamokyti dar daugiau. Už šias pamokas mokiniai neliko be padėkų ir atlygio: p. A. Černeckienės įmonėje visi buvo pavaišinti saldumynais bei supažindinti su treniruokliais. Parduotuvės „Skonis ir kvapas“ savininkė p. Regina dovanų įteikė maišelį arbatos, rūbų parduotuvės pardavėja p. Sigita vaišino pyragaičiais, Turizmo informacijos centro vadovė Daiva Tankūnaitė padovanojo informacinės medžiagos apie Lietuvą ir pakvietė apsilankyti tankiau.
Laima LAPĖNIENĖ