Šventos Kalėdos ir Naujieji Metai – vaikų ir suaugusiųjų labiausiai laukiamos žiemos šventės. Kodėl? Todėl, kad,  ruošdamiesi šventėms, patiriame bendrystės jausmą: puošiame eglutę ir patalpas, mokomės eilėraščius, gaminame dovanėles artimiesiems, o svarbiausia – ruošiamės sutikti gimusį mūsų Išganytoją. 

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) besibaigiantys 2018 – ieji paženklinti  geradarių dovanomis, savanorystės  įvertinimu bei naktinių „medkirčių“ slaptu apsilankymu su kirviu rankose. 

PKNPM be galo yra vertinamos senos tradicijos bei puoselėjamos atsirandančios naujos. Jau antri metai vaikų laukiama šventė – Naujametės eglutės įžiebimas, kurią suorganizuoja mokyklos taryba – aukščiausioji mokyklos savivaldos institucija. Šiemet į eglutės įžiebimo šventę susirinko visa bendruomenė, pavirtusi nykštukais, kuriems vadovavo karalienė – mokyklos tarybos pirmininkė Vijoleta Vanagienė su karaliumi – auklėtoju Artūru Juknevičiumi. Šventėje skambėjo mokinių eilės bei gražūs žodžiai, neapsieita ir be šaltųjų ugnelių spindesio prie auklėtojos Rūtos Morozienės kartu su mokiniais išpuoštos eglutės. 

Visa bendruomenė džiaugėsi  galėdama pasveikinti mokyklos savanorį  visuomenininką Gintautą Šimkų, tapus 2018 – ųjų metų panevėžiečiu už nuoseklų savanorišką darbą ir atsidavimą puoselėjant, gražinant ir kuriant unikalias miesto erdves, sulaukiančias visos Lietuvos dėmesio. Gintautas, sveikindamas susirinkusius, mokyklos bendruomenės kolekciją papildė dar vienu eksponatu – didžiule sraige. 

Šventės kulminacija – eglutės įžiebimas ir dovanos. Ši misija teko mokyklos direktorei Danutei Kriščiūnienei su mažuoju ikimokyklinio ugdymo grupės ugdytiniu Emiliu Tančiku, Naujųjų metu simboliu – paršeliu. Užgesus šviesoms ir stebuklingam paukšteliui palietus eglutės kamieną, miško gražuolė suspindo melsvomis liepsnelėmis. Dar labiau vaikai nustebo, kai direktorė, padedama nykštukų , pradėjo traukti mokyklos geradario Rimanto Kielos, IĮ „Širšė“ vadovo dovanotas dovanas. Begalinis džiaugsmas ir draugystė tądien sklandė mokykloje: vaikai išbandė geradario dovanotus žaidimus, vienas kitam padėdami, pasitardami.

Dar vienas stebuklas – geradarių iš Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunojo miško bičiulio būrelio „Miško meistreliai“, vadovaujamo technologijų mokytojo metodininko Romo Kupčinsko ir visos progimnazijos bendruomenės dovana. Surinktos aukos – 70 eurų,  dovanojant miestelėnams 17 – oje lesyklėlių dovanojimo akcijoje miesto Laisvės aikštėje, buvo įteiktos  sunkią negalią turinčio mokyklos šeštoko Ernesto Bujoko šeimai.

Gražų švenčių laukimo laikotarpį sudrumstė įžūlus naktinio „medkirčio“ vizitas. 2009 metais Klimato kaitos savaitei paminėti mokykla organizavo įsimintiną akciją. Tądien, beveik prieš dešimtmetį,  PKNPM  teritorijoje triūsė visa  bendruomenė: kiekvienas jos narys pasisodino po medelį. Taip  tuščioje mokyklos teritorijoje atsirado visų mylimas kurčiųjų parkelis. Jame tarp beržų, ąžuolų, pušų, šermukšnių, drebulių, riešutmedžių ir kitų medelių šalia viena kitos augo ir gražuolės eglaitės, kurių vieną prieš pat Kalėdas nukirto naktinis įsibrovėlis. Eglaitė nukirsta negailestingai ir nesivarginant: kam gi reikia didelės eglės, jei galima ir makabriškai – tokios, kokios reikia, net ne iki žemės, o per patį vidurį!

Mokykla puoselėja tradiciją – visai bendruomenei susirinkti prie šventinio stalo, laužant kalėdaitį, linkėti vienas kitam pačių geriausių ir švenčiausių dalykų, apglėbiant vienas kitą bei atsiprašant už padarytas skriaudas ar ištartą įžeidžiantį žodį. Taip 2018 – ieji – su džiaugsmais ir rūpesčiais jau greitai taps istorija, menančia dar vienus metus, praleistus drauge mažoje ir draugiškoje bendruomenėje. 

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė, surdopedagogė  Danutė Kriščiūnienė