Ruduo – turtingiausias iš visų metų laikų: jo kišenės prikimštos aukso…
Džimas Bišopas (Jim Bishop)

Ruduo – pats turtingiausias ir dosniausias metų laikas. Gamta nusidažo pačiomis gražiausiomis spalvomis, medžiai apsipila auksu… Prisiminti, kuo rudenėlis turtingas, kuo jis išsiskiria iš kitų metų laikų, turtinti žinias apie rudenį ir jo gėrybes, pasidžiaugti rudens derliumi ir spalvomis, o svarbiausia – tai padaryti visiems drauge, buvo projekto „Rudens paradas“ sumanytojų, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojų Laimos Lazdauskienės, Gitos Gižienės, Irenos Matuzevičienės ir Ritos Palšienės netradicinių pamokų ciklo tikslas.

Pasak mokyklos direktorės Danutės Kriščiūnienės, tokie projektai padeda įgyti apibendrintų žinių apie gamtą ir juos supančią aplinką, gebėjimų, kurie padeda pažinti pasaulį ir išsiugdyti vertybines nuostatas, o svarbiausia – patirti pažinimo džiaugsmą.

Projektinė savaitė kasdien turėjo savo vardą. Pirmoji diena puikavosi pavadinimu „Medžiai.“ Šios dienos paradui vadovavo mokytoja G.Gižienė. Vaikai ne tik pakartojo medžių pavadinimus, bet ir turėjo pasakyti jų vaisius, sužinojo apie jų naudą. Susiskirstę į keturias komandas, nuoširdžiai triūsdami, drauge sukomponavo „medžių alėją.“ Užsiėmimo pabaigoje atsigaivino sula…

Antroji diena – „Paukščiai.“ Mokytojai R.Palšienei vadovaujant, mūsų mažieji prisiminė, kokie paukšteliai lieka žiemoti Lietuvoje, kaip mes galime palengvinti jų sunkią dalią, kuo neturėtume lesinti šaltą žiemą. Vaikai nuoširdžiai džiaugėsi patys būdami paukšteliais, smagu, kai mokytoja – „pelėda“. Na, o labiausiai patiko „susisukti“ lizdelį. Paukšteliai rudenį lizdelių nesuka, tai į susuktus lizdelius nutūpė saldainiai su kregždute.

Trečioji projekto diena – „Rudens gėrybės“ dalyvių laukė mokyklos salėje. Padeklamavę eilėraštuką, kad atėjo rudenėlis, ketvirtokai Justina ir Benas nustebę dairėsi, kad rudenėlio nematyti. Rudenėlis – mokytoja Laima Lazdauskienė – atėjo ir popietė prasidėjo. Rudenėlis padėjo vaikams susiskirstyti į ,,Obuoliukų,“ ,,Riešutų“ ir ,,Moliūgų“ komandas. Norėdamas įsitikinti, kaip vaikai pažįsta rudens gėrybes, siūlė ragauti džiovintus vaisius ir daržoves. Vaikams truputį kilo abejonių, kad džiovinamos morkos ir burokėliai, bet mielai ragavo. Vikrumą komandos parodė atskirdamos moliūgų ir saulėgrąžų sėklas, pastabumą ir loginį mąstymą – spėliodami dėliones, patys jas sudėdami. O maloniausia visada yra žaidimai. Šįkart tai buvo estafetės, kurių metu reikėjo šaukšte nešti svogūną, ridenti bulvę, bėgti ant galvos užsidėjus kopūstą. Aktyvūs buvo net patys mažiausieji. Popietės pabaigoje mažieji kūrė komandos pavadinimą atitinkančią kompoziciją – rudens gėrybes sudėjo į krepšius. Gera jausti šalia tvirtą draugo petį… apkabinę draugą iš dešinės, skanavo Rudenėlio dovanas – voveraites.

Ketvirtoji diena – „Javai.“ Kur geriau pajusi grūdo dvelksmą, jei ne malūne. Vykome į Ramygalos senąjį malūną, kuriame dalyvavome edukacinėje programoje pavadinimu „Grūdo virsmas.” Susipažinome su malūnu, grūdų perdirbimo technologijomis ir javų rūšimis. Smagu buvo patiems pasukti girnas, paragauti miltų. Išėjome iš malūno padengti miltų šerkšnu, nubalintomis nosimis. O juoko kiek… Pasivaišinome iš šio malūno sumaltų miltų pačių rankutėmis pasigamintomis, malkomis kūrenamoje krosnyje iškeptomis bandelėmis.

Penktoji projekto diena – „Gamtos grožis.“ Ruduo dovanoja ne tik pilnas kraites rudens gėrybių, bet ir džiugina mūsų akis žėrinčiomis spalvomis. Trapus šis grožis – savaitė, kita ir rudens spalvų simfonija baigsis… o taip norėtųsi, kad tai tęstųsi kuo ilgiau, todėl ir surengėme darbelių, kuriuose atsispindi rudens grožis, parodėlę.

Krentantys, spalvoti lapai ir gaivus oras… Keičiasi ir pamažu aprimsta gamta. Dar pasidžiaukime rudens auksu…

Pradinių klasių mokytoja surdopedagogė metodininkė L.Lazdauskienė