„Tu man dar esi berniukas, panašus į šimtą tūkstančių kitų berniukų. Aš tau esu lapė, panaši į šimtą tūkstančių lapių. Bet jei tu mane prisijaukinsi, mudu būsime vienas kitam reikalingi. Tu man tada būsi vienintelis pasaulyje. Aš tau būsiu vienintelė pasaulyje.“                                        (A. Exupery „Mažasis Princas)

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje 4-10 klasių mokiniams vyko lietuvių gestų kalbos konkursas „Pasek man pasaką…”.  Buvo parengta knygų paroda „Pasaulio šalių pasakos”. Į renginį  pakviesti vertinimo komisijos nariai: Panevėžio kurčiųjų reabilitacijos centro direktorė Alina Juciuvienė ir buvusi mokyklos absolventė Otilija Kolodenskytė bei   Panevėžio apskrities gestų kalbos vertėjų centro atstovė, lietuvių gestų kalbos vertėja Skirmutė Navalinskaitė. 

Konkurse dalyvavo keturiolika mokinių.  Visi konkurso dalyviai ir svečiai buvo pasipuošę pačių mokinių pagamintomis  spalvingomis segėmis  „Kalbančios rankos”. Buvo sekamos pačios gražiausios ne tik lietuvių liaudies, bet ir pasaulio šalių pasakos: stebuklinės, pamokančios, apie gėrį, laimę ir t.t. Multimedijos pagalba vienus pasakų personažus keitė kiti – matyti ir nematyti, spalvingi, dideli ir maži. Visas renginys buvo filmuojamas, kad  paskui būtų galima analizuoti pačių klaidas, pasidžiaugti maloniomis akimirkomis.

Džiugu, kad visi pasakų sekėjai buvo drąsūs, nebijojo parodyti veido išraiškos, žinojo, kad svarbu ne tik plastiški gestai, bet ir veido mimika, lūpų judesiai, kūno laikysena, artistiškumas ir t.t. Konkurso metu mokiniai akivaizdžiai  pamatė,  kad lietuvių  gestų kalba yra erdvinė, labai gyva ir emocionali, turinti savitą gramatiką, leksiką ir visavertę kalbinę sistemą.

Pasak mokyklos direktorės Danutės Kriščiūnienės, stebėjusios renginį, žodis „pasaka“ šiuolaikiniame skubėjimo amžiuje jau baigia prarasti magišką prasmę. Direktorė džiaugėsi puikiai paruoštais mokiniais ir konkurso organizatorių išmone. Stebėjosi, kad ne tik  konkurso dalyviai, bet ir svečiai buvo „panardinti“ į stebuklų, nuotykių,  paslapčių ir pasakų herojų pasaulį. ,,Pasakų sekimas sujungė visą mokyklos bendruomenę, teigiamai veikė vaikų emocinę būseną, plėtė žodyną, lavino atmintį. Pasakos padėjo susipažinti su supančiu pasauliu ir jo dėsniais, o pasaulis, net ir patiems mažiausiems, tapo labiau suprantamesnis“, – teigė direktorė.

Komisijos nariai konkurso dalyvius įvertino pačiais gražiausiais ir skatinančiais tobulėti žodžiais. Mokyklos direktorė visiems mokiniams ir organizatoriams įteikė spalvingas, pasakų motyvais padabintas padėkas ir  apibendrino renginį. Didžiausia dovana mokiniams ir juos ruošusiems mokytojams – nemokami bilietai į naujosios kartos specialiųjų efektų,  įtampos, veiksmo bei taikaus humoro kupiną jaunimui skirtą ir pamėgtą populiarų filmą „Galingieji Reindžeriai” Forum Cinemas Babilonas, UAB Forum Cinemas kino centre (Klaipėdos g. 143A, Panevėžys). Už šią nepakartojamą, vertingą  ir įsimintiną dovaną Forum Cinemas Babilonas administracijai yra be galo dėkinga visa mokyklos bendruomenė: mokiniai, jų tėvai (globėjai, rūpintojai), mokytojai, auklėtojai, administracija.

 

Lietuvių gestų kalbos konkursą  „Pasek man pasaką…” organizavo vyr. surdopedagogė auklėtoja ir lietuvių gestų kalbos mokytoja Lijana Čiplienė, bibliotekininkas ir vyr. surdopedagogas lietuvių gestų kalbos mokytojas Vilius Glušokas bei  informatikos mokytojas ir auklėtojas Ramūnas Kabelis.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos bibliotekininkas ir lietuvių gestų kalbos mokytojas Vilius Glušokas