Panevėžio miesto savivaldybės pirmo aukšto fojė (Laisvės a. 20) iškilmingai atidaryta Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pripažinta, Lenkijos instituto Vilniuje ir Lietuvos esperantininkų sąjungos parengta paroda, skirta tarptautinės Esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Lazerio Zamenhofo mirties šimtosioms metinėms paminėti. Parodos atidarymą suorganizavo Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla (PKNPM) ir Panevėžio esperanto klubas „Revo“.

Tarptautinė Esperanto kalba – unikalus reiškinys pasaulio mastu. Šios kalbos kūrėjas L.L. Zamenhofas turėjo tikslą, kad ši kalba, kuri egzistuoja jau 130 metų, suvienytų tautas, palengvintų bendradarbiavimą, įneštų į pasaulį taiką. Šiandieną jau daugiau nei 100 pasaulio šalių keli milijonai žmonių kalba šia tarptautine kalba.

Smagu, kad į parodos atidarymą entuziastingai įsijungė jaunimas – Esperanto kalbos mylėtojai iš Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM): dešimtokai Skaistė Cibulskaitė, Erika Lunskytė, Jonas Švalbonas bei Povilas Meškelis su lietuvių gestų kalbos mokytoju Viliumi Glušoku. Jie renginio dalyvius supažindino su Esperanto kalbos pirštų abėcėle bei esperantiškais gestais. Dar apie 20 vyresniųjų klasių mokinių, vadovaujamų mokytojų Ritos Kasparienės ir Vijoletos Vanagienės, susidomėję stebėjo, klausėsi ir mokėsi. Gali būti, kad ir jie kada nors įsilies į Lietuvos 6000 aktyviausiųjų esperantininkų gretas, o gal taps tik palaikančiais tarptautinės kalbos idėją asmenimis.

Renginį praskaidrino smuikininkė Sigita Railaitė bei esperantininkas, sveikuolis ir poliglotas Vilius Šidlauskas, atliekamais kūriniais Esperanto kalba. Šia proga Panevėžio esperanto klubo „Revo“ nariai pasipuošė Esperanto vėliavą simbolizuojančios žalios spalvos šalikėliais, reklamuojančiais Lietuvą. Tokiu pat šalikėliu buvo apdovanotas iš Kauno atvykęs ir pirmasis iš gausaus svečių būrio taręs svarų informatyvų žodį – Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas.

Parodos organizatoriai labai džiaugėsi, kad į renginį atvyko garbūs svečiai: Lenkijos instituto direktoriaus pavaduotojas, Lenkijos Respublikos ambasados pirmasis patarėjas Pavel Krupka ir Panevėžio vyskupas emeritas bei 2017 metų rajono savivaldybės Garbės pilietis Jonas Kauneckas. JE – vienas iš aktyviausių Panevėžyje žmonių, 2016 m. rugsėjo mėnesį vykusio antrojo Lietuvos esperantininkų – katalikų kongreso dalyvis ir palaikytojas.

Panevėžio miesto esperantininkai be galo dėkingi Panevėžio miesto savivaldybei už suteiktą erdvę tokios iškilios parodos eksponavimui. Taip pat mero pavaduotojui, šiuo metu pavaduojančiam merą Petrui Luomanui bei Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkei Loretai Masiliūnienei už išsakytas mintis, geranoriškumą ir palaikymą.

Reikia pripažinti, kad Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman, atvykęs į parodos atidarymą, buvo pasiruošęs tarsi egzaminui. Puikiai išstudijavęs kai kuriuos istorijos faktus, su istorine foto nuotrauka ir išsamiais paaiškinimais, dėl kurių teko jam praverti net archyvo duris, susitikti su atsakingais asmenimis. Jis patikino, kad L. L.Zamenhofo – vieno žymiausių pasaulio litvakų sukurta kalba tikrai paskatins tautas pažinti vienai kitą ir draugiškai bendradarbiauti, ko ir reikia šiandieniniam pasauliui.

Prasidėjus įtemptai pavasario sesijai LR Seimo nariai dėl didžiulio užimtumo atvykti negalėjo, bet į parodos atidarymą ranka nenumojo, o pažvelgė labai atsakingai. LR Seimo narį Povilą Urbšį atstovavo visur suspėjanti padėjėja Jūratė Kavaliauskienė, o LR Seimo narę Guodą Burokienę – padėjėja Vaida Pečeliūnaitė. Pertraukėlės metu ponia Vaida ypač domėjosi Esperanto kalba ir po pokalbio su Panevėžio esperanto klubo „Revo“ pirmininke Vida Kulikauskiene jau žinojo nemažai esperantiškų žodžių. Visus sudomino Panevėžio informacijos centro „Europe Direct“ vadovės Alinos Misiūnienės surastos sąsajos tarp Europoje garsių žmonių ir L. L.Zamenhofo bei Panevėžio švietimo centro suaugusiųjų neformaliojo švietimo koordinatorės Virginijos Juknienės džiugios prognozės. Pasak jos, gali atsirasti tokia galimybė Panevėžio švietimo centre mokytis Esperanto kalbos. Be jau minėtų svečių parodos atidaryme dalyvavo ir Panevėžio politikių klubo „Veiklios moterys“ narės bei specialiai į šventę atvykę svečiai iš Vilniaus – Visuotinės taikos federacijos (VTF) nariai: Jūratė, Augustinas ir Vladimiras Chocholskiai.

Renginio metu akį traukė eksponuojama Esperanto kalba leistų vadovėlių paroda. Iniciatorė ir vadovėlių bei knygų leidėja, nepraleidžianti nė vieno esperantų organizuojamo renginio, kongreso ar suvažiavimo tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – Panevėžio esperanto klubo „Revo“ narė Palmira Lukoševičienė – vos spėjo atsakinėti ir paaiškinti visiems interesantams.

Paroda veiks iki š. m. balandžio 15 d. Parodos organizatoriai maloniai kviečia visus, kurie yra neabejingi genialiam XIX amžiaus lingvistiniam išradimui – Esperanto kalbai, susipažinti su Lietuva ir savo gyvenimu bei veikla susijusiu tarptautinės Esperanto kalbos kūrėju L. L. Zamenhofu, pasirašinėjusiu pseudonimu „Doktoro Esperanto“ – „Daktaras, turintis viltį“.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė, Panevėžio esperanto klubo „Revo“ pirmininkės pavaduotoja Danutė Kriščiūnienė