Ruduo turtingiausias iš visų metų laikų: jo kišenės prikimštos aukso…    

                                                                                                Džimas Bišopas (Jim Bishop)                                                                                                                                            

        Ruduo – pats turtingiausias ir dosniausias metų laikas. Gamta nusidažo pačiomis gražiausiomis spalvomis, medžiai apsipila auksu…  Prisiminti, kuo rudenėlis turtingas, kuo jis išsiskiria iš kitų metų laikų, turtinti žinias apie rudenį ir jo gėrybes, pasidžiaugti rudens derliumi ir spalvomis, o svarbiausia – tai padaryti visiems drauge buvo netradicinio ugdymo dienos „Rudenėlio dovanos“ sumanytojų, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) pradinių klasių mokytojų Laimutės Lazdauskienės,  Laimos Palionienės bei pagalbininkės, gestų kalbos mokytojos ir vertėjos Lijanos Čiplienės, tikslas.

        Pradinukų laukė įdomi trijų darbų kelionė rudens takais. Ruduo – toks laikas, kai dažnai yra kepamas kvepiantis obuolių pyragas. Atlikti pirmojo darbo visi 1 – 4 klasių mokiniai sugūžėjo į mokyklos valgyklą, kurioje, vadovaujami mokytojo padėjėjos Gailutės Rogačienės, atsiraitojo rankoves, užsidėjo  prijuostes, nusiplovė rankas, bei, pasidalinę darbais, kibo į darbus. Vieni lupo obuolius, kiti juos pjaustė, treti maišė tešlą, puošė ją obuolių skiltelėmis, kartu su vadove vaikai pašovė pyragą į orkaitę. Veiklos užteko visiems. Draugiški ir paslaugūs vaikai padėjo vieni kitiems, patarinėjo, mokė, ką ir kaip daryti. 

       Pyrago kepimą palikę profesionalėms, nuskubėjo į salę. Laukė antrasis darbas, skirtas  galvelėms pamankštinti, žaidimai, varžybos. Pasirinkę skrybėlę su prisegtu lapu, vaikai susiskirstė komandomis. Svarbu buvo ne tik greitai, bet ir teisingai atlikti užduotis. Vaikai dėjo korteles su užrašais prie rudens gėrybių, turėjo išbraukti, kas netinka, atnešti po dešimt lapų tokio medžio, koks parašytas kortelėje, atspėti, kas paslėpta stebuklingame maišelyje. Vikrumą komandos parodė atskirdamos žirnius ir pupeles,  pastabumą ir loginį mąstymą – sudėdami obuolio dėlionę, dalyvaudami blitz turnyre “Žinai – sakyk”. O maloniausia visada yra žaidimai. Šįkart tai buvo estafetės, kurių metu reikėjo šaukšte nešti bulvę, verti uogų karolius. Emocijos liejosi per kraštus. Buvo smagu. Lenktyniavimą vainikavo draugystė.

       Rudenėlis dosnus – jis dovanoja mums ne tik pasakišką rudens spalvų  grožį, bet ir gausybę rudens gėrybių, kurių į mokyklą sunešė ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. Tokių gražių, tokių įdomių… Susirinkę prie rudens gėrybėmis nukrauto stalo, mokiniai minė mįsles, bandė pavadinti dar nematytas daržoves, ragavo. O po to visi kartu, mokiniai ir mokytojos, parodė savo išmonę ir kūrybingumą. Kokių įdomių, linksmų darbelių prigamino, kaip sumaniai panaudojo pačių susivežtas rudenėlio dovanas. Džiugu, kad vaikai, savo mažomis rankomis jau gali kurti tokį grožį. Pradinukų išmone ir kūrybiškumu galėjo pasidžiaugti visi, kas tik panorėjo.

         Atlikus visus tris darbus, laukė atlygis – pyragas.  Pasklido obuolių, vanilės aromatai. Pyragas iškepė purus, skanus, nes visi kepėjai jį ruošė su meile.

        Mintimis apie netradicinio ugdymo dieną pasidalino PKNPM surdopedagogė metodininkė (pradinių klasių) Laimutė Lazdauskienė