Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos  (PKNPM) valgykloje eksponuojama netradicinė paroda. Vieną sieną papuošė mokinių, tėvų (globėjų, rūpintojų), mokytojų, administracijos, darbuotojų, kitų bendruomenės narių –  daugiau nei 200 nertų įvairiaspalvių rankų darbo servetėlių. Paroda skirta paminėti  popiežiaus Pranciškaus paskelbtus Šeimos – Amoris laetitia – metus Lietuvoje.

Mokyklos bendruomenė, tarsi šeima, kurioje gyvenimas virte verda ištisą savaitę. Mokyklą lanko mokiniai iš 14 miestų ir rajonų savivaldybių. Atvykę iš tolesnių rajonų – Klaipėdos, Šiaulių, Rokiškio, Radviliškio, Biržų, Kupiškio, Naujosios Akmenės, Anykščių, Pasvalio, Širvintų, Panevėžio r. ir kt.  miestų bei rajonų mokiniai gyvena mokyklos bendrabutyje. Visos bendruomenės dėka stengiamasi nuolat kurti jaukią, patrauklią, namus primenančią aplinką.Organizuojant projektines veiklas, renginius,  primenamos šeimos vertybės, tautinio paveldo svarba.

Jau ne vieną dešimtmetį skaičiuojančios nertos servetėlės buvo neatsiejama namų dalis. Jos tarnavo kaip prabangos elementas po brangiu servizu. O dabar – tai tarsi sušalusios snaigės, tyliai besišypsančios vaikystės prisiminimais… Vienos primena vasaros atostogas, kitos – kūčių stalą, trečios –  tyloje garsiai tiksinčio laikrodžio garsą, ketvirtos – rudeninį gamtos peizažą… Svarbiausia – turime būti tvarūs su gamta, todėl kiekviena servetėlė – tarsi natūralios gamtos kūrinys – snaigė, gėlės žiedas, medžio lapas, vandens lašelis…

Atidarant parodą, buvo akcentuojama, kad servetėlės – tai tik maža tautinio paveldo dalis. Buvo priminta, kad yra  ir kiti tautinio paveldo produktai. Tai staltiesės, riešinės, tinklai, karpiniai, užuolaidos, pirštinės, kojinės, puošybos detalės, galvos apdangalai, blauzdinės, kepurėlės ir kt. Kuriant tokius produktus, tankiai įsijungia ir visi šeimos nariai. Tai suteikia daug džiaugsmo ir malonių emocijų.

Šeimos metams pažymėti iš Neringos meno mokyklos buvo atvežtos Mažosios Lietuvos mokinių sukurtos ir šeimą – tėtį ir mamą – simbolizuojančios  figūros, kurios šiuo metu puošia mokyklos lauko edukacines erdves. Už šią mums be galo brangią dovaną  ypač esame dėkingi mokyklos direktorei Rasai Norvilienei. Reikia pažymėti, kad su šia mokykla PKNPM yra sudariusi ir ilgalaikę bendradarbiavimo sutartį. PKNPM tiek pamokų, tiek popamokinių renginių metu mokiniams  nuolat akcentuojama tvirtos šeimos svarba. Parodos atidarymo metu priminta, kad 2021-2022 metai  yra Šeimos metai, o darni šeima – tai tikras džiaugsmas. Galima pasidžiaugti, kad klausos negalią turintys asmenys kuria tikrai tvirtas ir darnias šeimas. Tai gali patvirtinti ne viena susikūrusi šeima, tiesiog „užaugusi“ PKNPM ir leidžianti jau savo atžalas į mokslus…

Už nuoširdų ir aktyvų tautinio paveldo puoselėjimą, dalyvavimą nertų servetėlių bendruomenės  parodoje, skirtoje paminėti  popiežiaus Pranciškaus paskelbtus Šeimos – Amoris laetitia – metus Lietuvoje, padėkomis buvo apdovanota 19 autorių. Viena iš jų – Dalia Jurevičienė – parodos organizatorė, parodai pateikusi net 84 nertas servetėles. „Servetėles neriu su didžiausiu malonumu, puošiu namus, dovanoju  artimiems ir draugams,“ – teigė mokyklos darbuotoja D.Jurevičienė.

Paroda PKNPM veiks iki birželio 26 d.

Danutė Kriščiūnienė, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos  direktorė