Šį kartą už naujus atradimus Vilniuje mes, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, esame dėkingi mokyklos direktorei Danutei Kriščiūnienei ir Europos informacijos centro – Europe Direct (EIC – ED) Panevėžyje vadovei Alinai Misiūnienei. Pirmiausia buvome supažindinti su Europos namais Gedimino prospekte. Sužinojome, kad šiuose namuose neseniai įsikūrė visos Lietuvoje veikiančios Europos Sąjungos institucijos – Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras ir Europos lyčių lygybės institutas. Informacijos centre pasitikrinome savo žinias apie Europos Sąjungą, gana sėkmingai atpažinome valstybių vėliavas, prisiminėme, kad joje yra daugiau kaip 500 milijonų gyventojų, kad Europos Sąjungoje kalbama 24 skirtingomis oficialiomis kalbomis ir ją sudaro 28 valstybės. Iš naujausių leidinių ieškojome informacijos apie pasirinktą šalį ir ją pristatėme visiems. Europos namuose buvome ne tik šiltai ir svetingai sutikti, bet ir pavaišinti.

Nuostabus atradimas Vilniuje – Muitinės muziejus. Jame atnaujintos ekspozicijos, foto tapetai, kino filmai, padalijama medžiaga sudaro puikias sąlygas edukaciniam ugdymui tema „Profesija, verslas, muitinė”. Jame prisiminėme Lietuvos valstybės istoriją nuo įsikūrimo iki šių dienų. Plačiausiai sužinojome apie carinės Rusijos bei Prūsijos pasienį. Pamatėme daug autentiškų muitinės eksponatų: pirmosios muitinės stulpą su I – ojo pasaulinio karo žymėmis, muitinės lentelę su užrašu „Memel”, senovinę muitininko aprangą, muitinės sąskaitas, lietuviškus tarpukario pinigus ir daug kitų įdomių dalykų. Muziejuje atskleidžiamos kontrabandos paslaptys. Įdomu tai, kad nuo sienos 50-ies kilometrų atstumu buvo draudžiama gyventi žydams, nes jie būdavo pagrindiniai kontrabandininkai. Muziejuje skirtas stendas ir šventajai kontrabandai, knygnešiams. Muitinės istorija atsispindi iki šių dienų, prisimenami nužudytieji muitininkai 1991 m. liepos 31 d. Medininkuose. Muitinės muziejaus vyr. muziejininkas Arvydas Pranevičius pasakojo taip įtaigiai ir įspūdingai, kad žado netekę klausėsi ne tik mokytojai, bet ir mokiniai. Sukrėtė tai, kad muitininkas Ričardas Rabavičius žuvo atėjęs į darbą tik ketvirtą kartą, o pareigūnas Algirdas Kazlauskas paskutiniąją darbo dieną. Jūriniame konteineryje eksponuojamos sulaikytos suklastotos prekės, gabentos, pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises. Istorijos pamoka tokiame muziejuje įdomi ir motyvuojanti.

Muziejuje mūsų laukė staigmena – susitikimas su charizmatišku muitinės mokymo centro kinologu Artūru Zalecku ir dviem dresuotais šunimis. Sužinojome, kad rasti šunį tarnybai pasienyje yra sunku, tik 10 iš 100 šunų yra tinkami. Pasimokėme, kaip teisingai auklėti turimus gyvūnus. Nustebome, kad arklys turi penkis pirštus, o žirafa – septynis kaklo slankstelius, kaip ir visi kiti gyvūnai. Taigi, Muitinės muziejus mums padovanojo ne tik istorijos, bet ir biologijos pamoką.

Besilankydami Vilniaus centre būtinai užsukite į Naująjį arsenalą. Jame mums taip pat labai patiko, nes galėjome ne tik apžiūrėti Gediminaičių ir Jogailaičių portretus, bet ir sudėti juos iš kaladėlių. Įspūdingai atrodo naujas Žalgirio mūšio maketas. Jame įdomu surasti istorinių veikėjų figūras. Smagu, kad į arsenalą leidžiama ne tik pažiūrėti, bet ir apsirengti šarvus, užsidėti šalmą, paimti į rankas kalaviją ir, žinoma, nusifotografuoti.

Mums patinka pamokos kitoje aplinkoje, todėl dažnai vykstame į keliones.

Laimutė Beinarauskienė