Lapkričio paskutinįjį ketvirtadienį Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) lankėsi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos specialistų komanda. Jie mokiniams parodė filmo premjerą su vertimu į LGK apie virtualios bibliotekos skyrių. Ekrano kampe tekstą vertė visiems pažįstama Panevėžio apskrities gestų kalbos vertėjų centro vertėja Rasa Odminienė.

Informacinių paslaugų skyriaus vedėja Gitana Užkurėlienė kvietė mokytojus ir mokinius lankytis šioje bibliotekoje ir naudotis jos fondais. Trumpai paaiškino apie bibliotekos katalogą, kaip ieškoti knygų, kaip jas užsisakyti. Akcentavo, kad visa informacija apie knygas yra sudėta į internetą.

Jovita Verbickienė, vyresnioji metodininkė, papasakojo, kaip informacinių technologijų pagalba galime rasti skaitmeninį Lietuvos kultūros paveldą interneto portaluose, integruotuose į visos Europos kultūros erdvę. Pvz.: www.epaveldas.lt. galime pavartyti ne tik Katekizmą – pirmąją spausdintą lietuvišką  knygą, senuosius žemėlapius, pasigrožėti pirmaisiais spalvotais atvirukais, bet ir pasiklausyti senųjų plokštelių. Portale www.pasvalia.lt. galima sužinoti savo giminės istoriją, atlikti įdomybių testą apie Pasvalio kraštą.

Mokinius nustebino patogi paslauga, kai prisijungus prie svetainės www.pavb.lt. atsidaro elektroninis katalogas ir knygas galima užsisakyti neišėjus iš namų. Specialistė juokavo, kad užsakytas knygas vis tik reikės ateiti pasiimti patiems.Baigdama savo pristatymą viešnia teiravosi, ar mokiniai namuose neturi labai senų šeimos fotografijų, žemėlapių, atvirukų. Teigė suprantanti, kad tai yra šeimų relikvijos, bet pažadėjo juos gavusi nuskanuoti ir gražinti šeimininkams.

Dalyvius nustebino QR kodas – mobili biblioteka, apie kurią suprantamai pasakojo kompiuterių specialistas Arnualdas Dalinda. Jis pabrėžė, kad šis kodas – tai mažas kvadratėlis juodai baltais taškeliais. Iš tiesų tai – nedidelė grafinės informacijos laikmena, sauganti duomenis vaizde. QR kodas gali būti įvairaus dydžio : mažuose telpa vos keli žodžiai, pačiuose didžiausiuose – visas puslapis teksto. Mokinius ypač sudomino tai, kad QR kodą nuskaito telefonai, planšetiniai kompiuteriai, turintys specialią QR kodų nuskaitymo programėlę. Specialistas suprantamai paaiškino, kaip šią informaciją galima panaudoti praktiškai.

Susidomėję mokiniai teiravosi, kaip draugui persiųsti užkoduotą informaciją apie numatomą jų susitikimo vietą ir pan. Aktyviausias buvo šeštokas Jonas Švalbonas. Mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė pakvietė bibliotekos kompiuterių specialistą apsilankyti mokykloje dar ne kartą ir smalsuolius išmokyti praktiškai naudotis šia modernia programėle bei įtvirtinti įgytas žinias. Visą susitikimo laiką svečių ir mokinių bendravimą stebėjusi direktorė sakė nerimavo, kad kurtiems ir neprigirdintiems mokiniams ši informacija bus per sudėtinga, o gal net ir nesuprantama. Tačiau matydama, kaip smalsiai vaikai dalinosi svečių paliktus lankstinukus, rodė savo išmaniuosius telefonus ir teiravosi, ar jie bus tinkami naršymui Bibliotekos internetinėje svetainėje, buvo rami – šių žmonių ateitis neabejotinai susieta su informacinėmis technologijomis, kurios jiems yra suprantamos.

Palmira Stančauskienė, vyr. surdopedagogė individualioms pratyboms vesti

IMG_0090