Lietuvių ir lenkų draugystė tęsiasi… Tai galima drąsiai patvirtinti kasmet – daugiau nei dešimtmetį – vykstančiais bendrais draugystės renginiais, kuriuos organizuoja Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla (PKNPM) kartu su Kėdainių lenkų draugijos (KLD) pirmininke ponia Irena Duchovska.

Lenkijos nepriklausomybės diena – Lenkijos nacionalinė šventė, kasmet švenčiama lapkričio 11 – ąją, pažymint Lenkijos karalystės (1815 – 1918) iškovotą nepriklausomybę 1918 m., praėjus 123 metams po Trečiojo ART padalijimo 1795 m. Savaitgalį vyko išskirtinis renginys – festivalis „Auksinis ruduo“ („Zlota jesien“), skirtas atkurtos Lietuvos ir Lenkijos 100 – mečiui paminėti. Festivalį pristatė Danutė Kriščiūnienė, PKNPM direktorė ir ponia Irena Duchovska, KLD pirmininkė. Renginį filmavo Steponas Kubeckas, fotografavo Meilė Druktenytė ir PKNPM mokytoja Rita Kasparienė. Muzikos operatorius – Justinas Jaruševičius.

Svečius pasveikino Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje ambasadoriaus pavaduotojas ponas Grzegorz Poznanski, Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas ir renginio rėmėja – miesto tarybos narė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Loreta Masiliūnienė, Panevėžio lenkų draugijos pirmininkė Regina Čirickaitė. Renginyje lankėsi Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje pirmoji sekretorė ponia Marta Olesinska, Panevėžio klubo „Dviračiai“ prezidentas Rimantas Narkūnas, Panevėžio esperantininkų klubo „Revo“, Panevėžio politikių klubo „Veiklios moterys“, PKNPM, miesto bendruomenės nariai ir kiti garbūs svečiai.

Renginį pradėjo ir baigė dainų atlikėjas Andrej Tinašev iš Šalčininkų rajono, Eišiškių bei renginio generaliniai rėmėjai – Visuotinės taikos federacijos Panevėžio skyriaus pirmininkas Vladimir Chocholskyj su žmona Jūrate bei sūnumi Augustinu. Visus sužavėjo Austinos Tamušėnaitės ir Ryčio Skindzeros – Panevėžio sportinių šokių klubo „Rumba“ šokėjų grakštūs šokiai. Svečiai džiaugėsi nuoširdžiu Panevėžio rajono Tiltagalių kultūros centro alternatyvios mados festivalio ” Pašėlęs ruduo” pirmosios vietos laimėtojos Atėnės Raskazovaitės (dizainerė – mama Aurelija Braždžiūnienė) pasirodymu „Paprasta – nepaprastai” bei to paties kultūros centro šokių studijos „Lyra“ moksleivių šokiu „Lietuje“ (vadovė Odeta Petrauskienė). Lietuvius stebino kolektyvų iš Lenkijos „Pogranicze“ (Szypliszki), vokalinio ansamblio „Na mazurską nutę” (Ełk,) „Karczmiska” (Leopoldów), „Kalina” (Kalinowo), senjorų choro „Pojezierze” (Ełk) pasirodymai.

Susirinkusius maloniai nuteikė ir sušildė svečių iš Vilniaus Raimondo Urbono, Visuotinės taikos federacijos (VTF) valdybos pirmininko bei Aram Karagezian, Šeimų federacijos „Už taiką ir vienybę pasaulyje“ vadovo šventinis žodis ir suorganizuotas „Taikos tiltas“. Po šios akcijos salėje žmonių rankose persipynė lietuviškos ir lenkiškos vėliavėlės. Dvasiniais turtais susirinkusius apdovanojo Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijos mokiniai, atlikę liturginį šokį „Dievo Avinėlis“, šokį „Pas Tave“, giesmę „Jo vardą aukštinkim giesmėj“ bei jaunimo giesmę „Kristus Jėzus – mano viltis“, skirtą Popiežiaus vizitui Lietuvoje. Mokinius parengė vadovė – muzikos mokytoja metodininkė Loreta Palavenienė. Renginiui žavesio suteikė legendinis Panevėžio bendruomenių rūmų vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ansamblio „Grandinėlė“ pasirodymas (vadovė – choreografė Zita Rimkuvienė).

Lietuvių ir lenkų draugystei sustiprinti mokyklos edukacinėse erdvėse lauke renginio dalyviai pasodino mokyklos rėmėjo ir savanorio Gintauto Šimkaus dovanotą gražuolį ąžuolą. Prie jo poetė Elena Kukienė deklamavo savo kūrybos eiles, o visi susirinkusieji sugiedojo abiejų tautų himnus. Smagu ir linksma buvo tiek jaunimui, tiek gyvenimo patirtį turinčiam festivalio „Auksinis ruduo“ dalyviui.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė