Vienoje rankoje lagaminas, kitoje – skambutis. Taip Joninių išvakarėse buvo  išlydėti dešimtokai, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos XX-osios laidos mokiniai. Ne veltui tokiai didžiai šventei buvo pasirinkta vaikų labiausiai pamėgta išskirtinė edukacinė lauko erdvė “Sraigių sodas”. Blaškė grauduliu virstantys prisiminimai – susikaupti padėjo Panevėžio moksleivių namų šokių studijos ,,Selevy” šokėjos  Ugnės Parfionovaitės pasirodymas.

          Iš tiesų, neįprasti šie metai. Nežinoma liga, nuotolinis mokymasis, pareiga atsakingai pasirinkti tolimesnį gyvenimo kelią ir ilgėjimasis klasės, mokyklos kiemo, draugų ir mokytojų. Visa tai užgrūdina ir moko labiau vertinti.

          Šventėje, kaip ir visada, šalia dešimtokų jų tėveliai ir kiti artimieji bei draugai.  Mokytojai pakviesti neatsisakė, teigdami, kad negali neateiti atsisveikinti su tokiais mylimais mokiniais. Džiugu, kad mokyklos renginiuose dažnai apsilanko  LR Seimo narys Povilas Urbšys. Šiandien jis ir patarėja Jūratė Kavaliauskienė atvyko su dovanomis ir šiltais palinkėjimais.

          Jau išaugti mokyklos marškiniai, spalvingi, gėlėti, kaip kiemo erdvės. Visi dešimtokai pasirinko kitas mokymosi įstaigas. Vieni keliaus į Klaipėdą, kiti – į sostinę, keli pasiliks gimtajame mieste. Tradiciškai atsisveikindami prisiminimui mokyklai padovanojo vinjetę, paliko ,,Testamentą” ir Šimtadienio kalendorių. Dar viena dovana – baltažiedė lanksva, kuri įsikomponavo vis gražėjančiame mokyklos kieme šalia Knygų namelio. Tačiau pati nuostabiausia dovana – tai dešimtokų gerumas, kuris per visus mokymosi metus įsigėrė į mokyklos sienas ir erdves, nes jis nei sulūžta, nei sudyla.

          Mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė pasidžiaugė puikiomis mokinių išsiugdytomis kompetencijomis,  įteikė padėkos raštus ir dešimtokams, ir jų tėveliams. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lina Bartnykienė pasveikino baigiamosios klasės mokinius ir įteikė mokyklos baigimo pažymėjimus. Šventėje svečiavosi sodininkas, mokyklos draugas ir savanoris – Gintautas Šimkus. Jis parinko vietą augti padovanotam augalui ir pasirūpino jo pasodinimu. Mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė gerbiamam savanoriui įteikė padėką už nuolatinę pagalbą per visus mokslo metus. Bibliotekininkas ir lietuvių gestų kalbos mokytojas Vilius Glušokas dar ir dar kartą mokiniams į “kelionę” dėjo “kraitį” – mokė tarptautinių gestų. Matematikos mokytoja Zita Bložienė mokė vaikus “restartuotis”, o tai išvertus į lietuvių kalbą reiškia pradėti iš naujo, atsinaujinti. Labai džiugu, kad kelio į mokyklą vis nepamiršta buvę mokiniai. Į šventę atvyko aštuonioliktos laidos abiturientė Erika Lunskytė. Ji kiekvienam abiturientui su šilčiausiais linkėjimais įteikė po išskirtinę nuotrauką iš mokyklos gyvenimo ir saldumynų dėžutę.

          Tėveliai nuoširdžiai dėkojo mokyklos direktorei Danutei Kriščiūnienei, mokytojams. Džiaugėsi, kad vaikai jau užaugo, bet nerimavo, ar kitur jie bus sutikti taip svetingai, kaip šioje mokykloje. Dovanojo didžiulį tortą, papuoštą fejerverkais. O kur dar įvairūs žaidimai, diskusijos, pokalbiai, fotosesijos ant Žaliojo kalno ir kt.  Juk taip nesinori atsisveikinti su mokykla, kurioje vieni praleido šešis, septynis ar net dešimt metų…

          Gyvenimas keičiasi. Vaikai užauga ir išeina. Jie kurs mūsų šalį. Jie matuosis kitas vietas ir kitus kraštus. Jie kurs mūsų ateitį.

Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, 9 -10 klasės vadovė Laimutė Beinarauskienė