Paskutinioji pavasario diena Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) sutapo su vykusiu netradiciniu seminaru ,,Ekologinio ir sveikatingumo ugdymo patirtis mokyklų edukacinėse erdvėse specialiųjų poreikių mokiniams.“

Mokinių tėvai (globėjai, rūpintojai), kolegos iš Vilniaus, Kauno, Kėdainių, Panevėžio bendrojo lavinimo mokyklų bei Rygos (Latvija) vidurinės mokyklos vaikams su klausos negalia turėjo unikalią galimybę stebėti netradicines veiklas mokyklos edukacinėse erdvėse. Lauko klasės buvo įsikūrę Vilties, Vaikų, Kūrybos, Sporto ir žaidimų, Pojūčių, Sveikatingumo, Kalbos lavinimo, Laisvalaikio – sportinėje – turistinėje, Gyvūnų ir Visuomeninėje erdvėse. Vilties erdvėje mokiniai žaisdami mokėsi mąstyti ir kalbėti. Vaikų erdvėje smagu  buvo skaičiuoti linksmai. Kūrybos erdvėje buvo kuriama panaudojant gamtines medžiagas. Sporto ir žaidimų erdvėje mažieji mokyklos ugdytiniai žinias įsisavino  judėdami. Pažinti pasaulį per penkis pojūčius buvo mokomasi Pojūčių erdvėje. Apie mineralines medžiagas augaluose ir jų svarbą žmogaus organizme žinių buvo semiamasi Sveikatingumo erdvėje – mokyklos Vitaminų sode. Kalbos lavinimo erdvėje, kuri buvo įsikūrusi Sraigių sode, pamoka vyko tarsi mini spektaklis. Mokyklos teritorijoje įkurtame Kurčiųjų parke buvo mokomasi, kaip kūrybiškai ir inovatyviai panaudoti netradicinius žaidimus gamtoje. Na, o Gyvūnų erdvėje, kurioje karaliavo Panevėžio gyvūnų globos draugijos šunys, netrūko švelnumo ir geros nuotaikos. Kad nebūtų nukrypstama nuo reglamento, visur sukiojosi ir laiką „sekė“ personažas – gyvas laikrodukas, kurį įkūnijo mokytojo padėjėja Gailutė Rogačienė.

Maisto erdvėje, kurioje seminaro dalyviai buvo vaišinami Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės karių virta gardžia grikių koše, rėmėjų dovanotomis dešrelėmis, vaisiais bei saldumynais, visi buvo puikiai nusiteikę, dalijosi ką tik patirtais  įspūdžiais. LK MPB GV Karaliaus Mindaugo husarų bataliono bei Panevėžio regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus kariai demonstravo ginklus, nuoširdžiai bendravo su susirinkusiais.

Pirmą kartą tokio pobūdžio bei plataus masto seminare dalyvaujančios pedagogės iš įvairių miestų bendrojo lavinimo mokyklų prisipažino, niekada neįsivaizdavę, kad tokia atvira gali būti kurčiųjų bendruomenė. Aukščiausiu balu seminarą vertino Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas Almantas Kulbis, metodininkė Staselė Mameniškienė, Panevėžio miesto mero patarėjas Lauras Jagminas bei miesto tarybos narys Rimantas Narkūnas. ,,Įdomu, vertinga, inovatyvu,“ – apie ugdomąją veiklą edukacinėse erdvėse sakė Panevėžio savivaldybės administracijos Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistė Aušra Gabrėnienė.

Kalbėdama apie seminaro vertę ir reikšmę jo organizatorė ir koordinatorė PKNPM direktorė Danutė Kriščiūnienė pažymėjo, jog didžiausia šio seminaro vertė – visos mokyklos bendruomenės susitelkimas, nes, kad toks renginys įvyktų, tai visų įdėtos didžiulės pastangas. ,,Stipriausia dalis yra net ne pats seminaras, o pasiruošimas jam, – sakė ji. – Mačiau savo bendruomenės narių  augimą, atsiskleidė visiškai naujos jų savybės, kurių nepastebėjau uždarose erdvėse. Atvirose erdvėse išsiplėtė  žmonių kūrybiškumas, kurias uždara erdvė tarsi buvo įkalinusi.“ Ir dar, kaip pažymėjo mokyklos direktorė, labai svarbus momentas yra tai, kad seminaro metu atvirose edukacinėse erdvėse parodyta veiklų gausa įkvėpė tokioms veikloms ir tai stebėjusius kolegas iš bendrojo lavinimo mokyklų.

Direktorė dėkojo renginio rėmėjams: UAB „Petro mėsinė“, UAB „Mažeikių mėsinė“, Kalnapilis nealkoholinis, UAB „Pontem“, Virgilijaus Kazakevičiaus ĮI „Vaivadų kepyklėlė“, filmų kūrėjui Steponui Kubeckui, fotografei Meilei Druktenytei, mokyklos savanoriui Gintautui Šimkui, LKD mėnraščio „Akiratis“ redakcijos direktorei Genutei Karklienei, Panevėžio gyvūnų globos draugijos direktorei Rūtai Liberienei. „Ypač džiugu, kad palaikomi draugiški santykiai su Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga. Renginyje dalyvavo šios sąjungos aktyvistas, Bočios žaidimo propaguotojas Žilvinas Kliopmanas. Šį žaidimą mokiniai žaidė labai noriai“, – džiaugėsi direktorė.

Antroji seminaro dalis buvo skirta pranešimams bei pasidalijimui patirtimi. Pranešimus apie sveikos gyvensenos skatinimą, edukacinių erdvių panaudojimą skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius dr. Zenonas Jevtokas, Rygos vidurinės mokyklos vaikams su klausos negalia direktorė Kristiana Paunina, Panevėžio ,,Šviesos“ specialiojo ugdymo centro specialusis pedagogas metodininkas Artūras Mažeika.

Trečioji seminaro dalis – atgaiva sielai – parodų atidarymas. Tai: Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokytojų ir ugdytinių nuostabi, spalvinga, vasariška paroda „Mamos suknelė“ bei tapytojos, tautodailininkų sąjungos narės Renatos Dambrauskaitės – Laučkienės tapybos darbų paroda. „Labiausiai vertinu žmones. Kiekvienas žmogus, atėjęs į mano pasaulį, virsta mano kūrybine mūza. Galbūt mano savitumas kartais nesutelpa nei į laiko, nei į dienų bėgimą…“- atviravo tapytoja.

Verta priminti, kad Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla yra viena iš  Mokyklų edukacinių erdvių 2018 m. konkurso nugalėtojų respublikos mastu bei prizininkė Panevėžio mieste. Tai, kad sulaukta tokio įvertinimo, pasak mokyklos direktorės, – svarus 2018 metų panevėžiečio savanorio, edukacinių erdvių kūrėjo Gintauto Šimkaus indėlis.

Laima LAPĖNIENĖ