Atšilus orams, daugiau laiko praleidžiame lauke. Ilsėtis ir pramogauti lauke gera, tačiau saugotis erkių reikia. Dažniausiai erkių platinama liga – erkinis encefalitas. kuris gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Efektyviausia priemonė, padedanti išvengti  erkinio encefalito –  skiepai. Skiepytis galima ištisus metus, tačiau imunitetas susidaro ne iš karto.

  2020 m. Lietuvoje pirma erkinio encefalito doze buvo paskiepyta 31 680 vaikų iki 18 m. ir 99 984 suaugusieji (nuo 18 m.). Antra vakcinos doze – 30 250 vaikų ir 93 604 suaugusieji. Trečia vakcinos doze – 20 213 vaikų ir 55 814 suaugusiųjų. 

  Vakcinacijos schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinė, kai skiepijama 1–3  mėn. intervalu, o trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai priklauso nuo vakcinos gamintojo ir nurodomi informaciniame lapelyje. Atlikus vakcinavimą, 97 proc. skiepytų žmonių susidaro apsauginis antikūnių titras. Skiepytis reikia anksti pavasarį.

  Pagreitinta skiepijimų nuo erkinio encefalito schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną.

  Revakcinacija – palaikomoji vakcinos dozė, kai norima sustiprinti ir pailginti imunitetą. Skiepijama praėjus trims metams po pirminio vakcinacijos kurso, o vėliau revakcinacija atliekama kas trys ar penki metai                        (priklauso nuo gamintojo, skiepijamo asmens amžiaus).     

   Prieš suteikiant vakcinacijos paslaugą, paciento sveikatos būklę turi įvertinti gydytojas. Nors LR Vyriausybės sprendimu  šalyje įvestas karantino režimas – vaikų ir suaugusiųjų vakcinacija gydymo įstaigose vykdoma nepertraukiamai.

Parengta pagal www.ulac.lt